
MAGYAROK AZ ŰRBEN
A HUNOR PROGRAM

A"HUNOR" név az angol Hungarian to Orbit ("Magyarország az űrbe") kifejezést takarja. Ez egy magyar űrprogram, amelynek célja, hogy: Magyar résztvevő küldje el az űrbe egy kutatóűrhajóst. Magyar fejlesztésű tudományos kísérleteket és műszereket vigyenek az űrbe. National Geographic HU Magyarországnak szerepe legyen az űrkutatásban és űriparban. Az űrben másképp működik sok dolog (például lebegés, sugárzás), így ha valamit ott vizsgálnak, érdekes eredmények jöhetnek ki, és ezek segíthetik a földi életet is. Ha Magyarországnak vannak olyan cégei, kutató-csoportjai, amelyek űreszközöket vagy űrkísérleteket tudnak csinálni, akkor jobb helyzetben leszünk az űriparban. Egy űrben járó magyar űrhajós nagyon látványos, jó tud például iskolásokat motiválni arra, hogy tudományokkal, mérnöki munkával foglalkozzanak.
Tudj meg többet!
Facebook: https://www.facebook.com/hunor.urhajos
Indulás
Cape Canaveral, 2025. június 25. Felbocsátják a SpaceX amerikai űrkutatási magánvállalat Falcon 9-es rakétájával összekapcsolt Crew Dragon személyszállító űrhajót a floridai Cape Canaveral Kennedy Űrközpontjában 2025. június 25-én pirkadat előtt. Az űrhajóval az Axiom 4 (Ax-4) legénysége: Kapu Tibor magyar űrhajós, valamint a lengyel Slawosz Uznanski-Wisniewski, az indiai Subhansu Sukla és az amerikai Peggy Whitson utazik a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS)
Utazás
A kilövés után néhány perc alatt elérte az űrhajó a Föld körüli pályát, majd levált a hordozórakétáról. Ekkor az űrhajó már önállóan haladt tovább az ISS felé.
A következő órákban a legénység ellenőrizte a rendszereket, pályakorrekciókat hajtott végre, és felkészült a dokkolásra.
Érkezés
Körülbelül hat órával a start után a Szojuz űrhajó automatikusan dokkolt az űrállomáshoz. A sikeres kapcsolódás után Kapu Tibor és társai átléptek az ISS fedélzetére, ahol nemzetközi űrhajósok fogadták őket.

